plik svg - godło

Porozumienie pomiędzy Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie a Komendą Miejską Policji w Krakowie

10.10.2024

W dniu 10 października 2024 roku w Krakowie zawarto porozumienie pomiędzy Uniwersytetem Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, reprezentowanym przez Rektora Uniwersytetu dr hab. inż. Sylwestra Tabora, prof. URK, a Komendą Miejską Policji w Krakowie, reprezentowaną przez Komendanta Miejskiego Policji podinsp. Pawła Jastrzębia.

Celem porozumienia jest współdziałanie w zakresie zapewnienia porządku i bezpieczeństwa na terenie Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Porozumienie przewiduje m.in. zgodę Rektora Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie na wejście funkcjonariuszy Policji na teren uczelni bez wcześniejszego wezwania w przypadku podejrzenia popełnienia przestępstw, które zagrażają życiu, zdrowiu, mieniu, oraz w sytuacjach naruszenia prawa o ruchu drogowym, a także w razie zagrożenia aktem terrorystycznym. Policja jest zobowiązana poinformować Rektora o podjęciu działań na terenie uczelni w ciągu 48 godzin od ich rozpoczęcia. Dodatkowo, funkcjonariusze mogą wejść na teren uczelni bez wcześniejszego powiadomienia, aby prowadzić wywiady, ustalenia dotyczące przestępstw oraz zabezpieczać materiały dowodowe. Komendant Miejski Policji odpowiada za nadzór nad przestrzeganiem warunków porozumienia przez swoich funkcjonariuszy.

Porozumienie obowiązuje do 30 września 2028 roku, z możliwością przedłużenia. Może być rozwiązane za miesięcznym wypowiedzeniem przez każdą ze stron. Zmiany porozumienia wymagają formy pisemnej.

O zawarciu porozumienia zostanie poinformowana społeczność Uniwersytetu.

Fot. A. Mróz