plik svg - godło

Podsumowanie Środkowoeuropejskiego Forum Technologicznego CETEF’24

20.11.2024

W dniach 18–19 listopada 2024 roku Kraków był gospodarzem Środkowoeuropejskiego Forum Technologicznego CETEF’24. Wydarzenie zgromadziło wybitnych ekspertów, liderów branży, naukowców i przedsiębiorców, tworząc platformę do dyskusji nad przyszłością technologii, zrównoważonego rozwoju oraz współpracy międzynarodowej.

W wydarzeniu wzięli udział: Prorektor ds. Nauki prof. dr hab. inż. Marcin Rapacz oraz Prorektor ds. Kształcenia dr hab. inż. Andrzej Bogdał, prof. URK.

Pierwszy dzień konferencji, który odbył się w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego, zdominowały tematy związane z transformacją energetyczną i innowacjami. Przemówienia inauguracyjne wygłosili m.in. Iliana Ivanova, komisarz UE ds. innowacji, Borys Budka, przewodniczący Komitetu Przemysłu, Badań i Energii Parlamentu Europejskiego, oraz Waldemar Pawlak. Kluczowym punktem programu była debata wysokiego szczebla prowadzona przez prof. Jerzego Buzka, podczas której eksperci z Polski i Europy omówili wyzwania i szanse związane z przemysłem, cyfryzacją i energetyką. Popołudniowe panele dyskusyjne skupiły się na zagadnieniach Przemysłu 5.0 oraz roli Krakowa jako miasta przyszłości. Ważnym elementem dnia był również Dzień Młodego Naukowca, podczas którego młodzi badacze prezentowali innowacyjne projekty, inspirując do refleksji nad przyszłością nauki. Tego dnia odbyła się także Wystawa rozwiązań technologicznych i prezentacje plakatowe, podczas której wystawcy zaprezentowali nowatorskie technologie oraz projekty badawcze, które mają realny wpływ na rozwój przemysłu i innowacji. Nie zabrakło prezentacji Centrum Transferu Technologii URK we współudziale Centrum Administracyjnego Wsparcia Projektów oraz Biura Współpracy i Wymiany Międzynarodowej. Wystawie rozwiązań technologicznych towarzyszyły wizyty studyjne, w tym w Centrum Innowacji oraz Badań Prozdrowotnej i Bezpiecznej Żywności Uniwersytetu Rolniczego, gdzie uczestnicy poznali przełomowe technologie wspierające zdrowie i bezpieczeństwo żywności.


Drugi dzień konferencji, zorganizowany w Akademii Górniczo-Hutniczej, poświęcony był m.in. technologii rolno-spożywczej. Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie odegrał w nim kluczową rolę, organizując jedną z ważniejszych sesji. Eksperci z Polski i świata dyskutowali o przyszłości rolnictwa, przetwórstwa spożywczego oraz hodowli zwierząt.

W Panelu Rolnictwo dyskusję poprowadził prof. Tadeusz Juliszewski z Wydziału Inżynierii Produkcji Uniwersytetu Rolniczego, koncentrując się na tematach związanych z wyzwaniami stojącymi przed rolnictwem i bezpieczeństwem żywnościowym. Paneliści przedstawili innowacyjne podejścia, które mogą przyczynić się do zwiększenia efektywności produkcji rolnej przy jednoczesnym zmniejszeniu jej wpływu na środowisko.

Panel Żywność rozpoczął się referatem prof. Jerzy Zawistowski z University of British Columbia, który omówił zastosowanie nanotechnologii w przemyśle spożywczym, wskazując na jej potencjał, możliwości i perspektywy. Następnie odbył się panel dyskusyjny, moderowany przez dr hab. inż. Marzenę Zając z Wydziału Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego. W dyskusji wzięli udział eksperci z Polski, Kanady, Irlandii, którzy debatowali nad przyszłością technologii w żywności oraz jej wpływem na zdrowie konsumentów.

Panel Hodowla Zwierząt otworzył Mirosław Maziarka, prezes Agro Smart Lab, prezentując innowacyjne podejście do zarządzania hodowlą zwierząt z wykorzystaniem kwasu podchlorawego. Następnie odbył się panel dyskusyjny moderowany przez dr Monikę Hejnę z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Zwierząt PAN. Eksperci omówili nowatorskie rozwiązania, które wspierają zrównoważoną produkcję zwierzęcą, podkreślając znaczenie technologii w poprawie efektywności i dobrostanu zwierząt.


CETEF’24 był wyjątkowym wydarzeniem, które ukazało potencjał współpracy między nauką a biznesem w rozwiązywaniu kluczowych wyzwań współczesnego świata. Uczestnicy mieli okazję nie tylko poznać najnowsze technologie, ale także wymienić się wiedzą i doświadczeniami, które mogą przekształcić sposób, w jaki produkujemy energię, żywność i technologie przemysłowe.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie.

 

Galeria zdjęć