O możliwych skutkach integracji Ukrainy z Unią Europejską na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP
W warszawskim Belwederze, należącym do rezydencji Prezydenta RP, 10 kwietnia 2025 r. odbyło się kolejne posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich.
Temat ożywionej dyskusji dotyczył oceny możliwych skutków integracji Ukrainy z Unią Europejską, w tym szczególnie wpływu tej decyzji na opłacalność produkcji i sytuację ekonomiczną gospodarstw rolnych. W posiedzeniu uczestniczył Adam Nowak – sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przedstawiciele MRiRW, naukowcy z wiodących ośrodków akademickich oraz członkowie Rady i rolnicy. Głowę państwa reprezentowała dr Barbara Fedyszak-Radziejowska – doradca Prezydenta.
Rozpoczęcie obrad. W prezydium, od lewej: Adam Nowak – podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jan Krzysztof Ardanowski – przewodniczący Rady, dr Barbara Fedyszak-Radziejowska – doradca Prezydenta. Fot. Katarzyna Kucharska (KPRP)
W wystąpieniu wprowadzającym podsekretarz stanu Adam Nowak przedstawił działania podejmowane przez rząd RP, realizowane w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE, odnosząc je do realiów współpracy międzynarodowej.
Pierwszy referat merytoryczny pt. Handel rolno-spożywczy Polski z Ukrainą – stan i perspektywy rozwoju wygłosił dr hab. Łukasz Ambroziak, prof. IERiGŻ-PIB. Zaprezentował on i omówił wyniki handlu bilateralnego, wskazując zmiany w poszczególnych wolumenach i odnosząc je do uwarunkowań gospodarczych i decyzji podejmowanych na poziomie krajowym i unijnym. Omówił również szacunki dotyczące skutków otwarcia się Unii i Polski na wymianę gospodarczą z Ukrainą.
Na zaproszenie Jana K. Ardanowskiego – przewodniczącego Rady referat pt. Potencjalne zagrożenia dla polskiej gospodarki wynikające z integracji Ukrainy z UE przygotował i zaprezentował dr Szymon Sikorski – pełnomocnik, asystent Rektora Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Podstawą jego szóstego już wystąpienia w roli eksperta była prezentacja mechanizmu shadow bankingu oraz zobrazowanie przepływu kapitału pomiędzy międzynarodowymi agroholdingami działającymi na ukraińskim rynku. Odwołując się do publikacji najnowszych danych – które zostały w dniu posiedzenia Rady zmodyfikowane m.in. o dane giełdowe – przedstawił wyzwania stojące przed kluczowymi sektorami polskiej gospodarki. Ważny element analizy stanowiły rekomendacje, które po dalszym opracowaniu zostaną przesłane do centralnych ośrodków decyzyjnych.
Materiał został oceniony bardzo wysoko i zainicjował ożywioną dyskusję, w czasie której członkowie Rady podkreślali znaczenie ustabilizowania m.in. rynku energii dla całej gospodarki, w tym szczególnie dla rolnictwa, które jest jego znaczącym konsumentem. Podkreślali również znaczenie implementacji wyników badań do praktyki rolniczej. W dyskusjach kuluarowych wielokrotnie przywoływano liczne przykłady kooperacji pracowników Uniwersytetu Rolniczego z producentami i przetwórcami i w tym kontekście wskazywano na badania z zakresu urządzania obszarów wiejskich prowadzone przez dr. hab. inż. Jacka Pijanowskiego, prof. URK.
Z powodu kończącej się kadencji prezydenta RP Andrzeja Dudy było to już jedno z ostatnich posiedzeń Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich w tym składzie.
Redakcja
Eksperci zaproszeni na posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP. Fot. Katarzyna Kucharska (KPRP)