Nowe wydanie książki pt. Hormones and Reproduction of Vertebrates

02.09.2024

Nakładem prestiżowego wydawnictwa Academic Press ukazało się kolejne wydanie książki pt. Hormones and Reproduction of Vertebrates pod redakcją profesorów D. O. Norrisa i K. L. Lopez. Książka obejmuje 5 tomów: Ryby, Płazy, Gady, Ptaki i Ssaki.

Nakładem prestiżowego wydawnictwa Academic Press ukazało się kolejne wydanie książki pt. Hormones and Reproduction of Vertebrates pod redakcją profesorów D. O. Norrisa i K. L. Lopez. Książka obejmuje 5 tomów: Ryby, Płazy, Gady, Ptaki i Ssaki.
W tomie 4 Ptaki, autorami rozdziału dotyczącego hormonalnej regulacji rozrodu samic ptaków, szczególnie regulacji czynności jajnika (https://doi.org/10.1016/B978-0-443-16024-0.00005-8) są: profesor Anna Hrabia i profesor Andrzej Sechman z Katedry Fizjologii i Endokrynologii Zwierząt (Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt).

Okładka książki pt. Hormones and Reproduction of Vertebrates

Hormones and Reproduction of Vertebrates, tom 4. Birds (https://doi.org/10.1016/C2022-0-02277-7), to czwarty z pięciu tomów drugiego wydania, stanowiących kompleksowy i zintegrowany przegląd hormonów i rozrodu u ryb, płazów, gadów, ptaków i ssaków. Książka obejmuje endokrynologię, neuroendokrynologię, fizjologię, zachowanie i anatomię układu rozrodczego ptaków. Zapewnia szerokie omówienie roli hormonów przysadki, tarczycy, nadnerczy i gonad we wszystkich aspektach rozrodu, a także opisy głównych wydarzeń w historii życia. Nowością w tym wydaniu jest końcowa ocena wpływu czynników środowiskowych na ptaki.

Początkowe rozdziały w tej książce szeroko omawiają determinację płci, neuroendokrynologię rozrodu, stres i regulację hormonalną w odniesieniu do struktury i funkcji rozrodczych samców i samic. Kolejne rozdziały omawiają hormony i specyfikę określonych zachowań reprodukcyjnych, w tym zaloty, łączenie się w pary, opiekę rodzicielską i migrację. Książka kończy się omówieniem zaburzeń endokrynologicznych rozrodu u ptaków.

Druga edycja tej książki stanowi kompletne, niezbędne i aktualne źródło danych dla ornitologów badających hormony i rozród ptaków, a także dla naukowców prowadzących badania na ptakach. Książka może być przydatna również dla lekarzy weterynarii i studentów zajmujących się ptakami.