Noc Muzeum w Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie
W tym roku po raz pierwszy Biblioteka Główna z Muzeum URK dołączyły do organizowanej od ponad 20 lat Nocy Muzeów. Dla zwiedzających udostępniona została wystawa czasową pt. „Najciekawsze przedmioty w zbiorach Muzeum UR”.
Zainteresowanie przeszło nasze oczekiwania. Pokój 116 w Budynku Jubileuszowym, w którym przygotowano ekspozycję, w godzinach 16.00 - 22.00 odwiedziło ponad 80 osób. Zwiedzający chętnie słuchali opowieści na temat prezentowanych przedmiotów, na tle historii Uniwersytetu Rolniczego - krakowskiej uczelni przyrodniczo-technicznej, działającej nieprzerwanie od 1890 roku.
Zwiedzanie, wraz z narracją przewodnika, trwało z niewielkimi przerwami przez sześć godzin. Nie było wcześniejszych rezerwacji, a oprowadzanie trwało pół godziny. Uczestnicy zaczynali słuchanie i oglądanie od różnych punktów na osi czasu i różnych stanowisk ułożonych i powiązanych tematycznie. Można było też indywidualnie zapoznawać się z poszczególnymi eksponatami.
Społeczność Krakowa, w dużej mierze spoza środowiska URK, była zaciekawiona i usatysfakcjonowani informacjami, których dostarczano zwiedzającym, m.in. tego, jak wyglądał początek studiów rolniczych w Krakowie na poziomie uniwersyteckim; program studiów; kim byli pierwsi profesorowie; przekrój studentów; zainteresowanie kierunkiem wśród kobiet od momentu, kiedy mogły studiować; zjazd absolwentów krakowskiego rolnictwa w 1935 roku, sporządzona wtedy lista poległych, która stała się inspiracją książki; dawne i współczesne odznaczenia; medal na 1000-lecie państwa polskiego (w nawiązaniu do tegorocznego milenium Królestwa Polskiego); nowy nabytek, czyli płaskorzeźba prof. Konstantego Laszczki przedstawiająca prof. Piotra Brzezińskiego – wybitnego ogrodnika wraz z pamiątkami po nim; postać prof. Kazimierz Roupperta jako reprezentanta inteligencji, który nie wróciła do Polski po II wojnie światowej i przez to bardzo długo nie istniał na kartach powojennej historii; portret prof. Stefana Jentysa narysowany przez córkę prof. Janinę Szaferową; tableau z galeriami profesorów i studentów; adresy jubileuszowe, zawierające wiele ciekawych informacji.
Równie interesujące były dla widzów aparaty i urządzenia na czele ze Złotą Wagą prof. E. Godlewskiego oraz mikroskopy, odważniki i inne przyrządy. Pokazano także medale obecnych i nieistniejących już uczelni i instytutów powiązanych z URK. Można było zobaczyć z bliska, a nawet dotknąć, części eksponatów. Podziwiano także modele bydła czerwonego polskiego z 1913 roku (autor: K. Chodziński), a obecnie odnowione przez artystów z krakowskiej ASP.
Sukces na starcie możemy zawdzięczać temu, że dla Krakowian to duża niespodzianka móc odkryć nieznane muzeum i wejść do ciekawych wnętrz budynku, widzianego na co dzień tylko z zewnątrz Odwiedzający dziękowali za informacje, które rozszerzyły ich wiedze o rolniczym Krakowie, jego historii i dziedzictwie.
Noc Muzeów była świetną okazją do promocji naszej Uczelni. Zapraszamy ponownie za rok!
Tekst i zdjęcia: D. Gajewska, P. Jakubiec