Naukowcy z URK intensyfikują udział w debacie publicznej dotyczącej nowoczesnych scaleń gruntów w Polsce
6 marca 2025 r. w Warszawie, w historycznych murach Gmachu Stowarzyszenia Techników Polskich, odbyło się ogólnopolskie seminarium pt. „Aktualne wyzwania i zasady realizacji scaleń gruntów ze szczególnym uwzględnieniem zarządzania zasobami wodnymi”.
Wydarzenie to – zorganizowane przez Sekcję Geodezji Rolnej i Leśnej Stowarzyszenia Geodetów Polskich oraz Towarzystwo Rozwoju Obszarów Wiejskich – zgromadziło wybitnych ekspertów, naukowców i praktyków zajmujących się tematyką scaleń gruntów i gospodarki wodnej.
Seminarium rozpoczęło oficjalne powitanie jego uczestników przez dr. hab. Jacka Pijanowskiego, prof. URK – pracownika Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji, a zarazem prezesa Zarządu Głównego Towarzystwo Rozwoju Obszarów Wiejskich. Obrady zainicjowały wystąpienia Roberta Kowalczyka – naczelnika Wydziału Geodezji i Klasyfikacji Gruntów Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Doroty Łosewskiej z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Cieszył aktywny udział w seminarium prelegentów z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, w tym dr. hab. Andrzeja Wałęgi, prof. URK, który jako prezes Związku Hydrologów Polskich wspólnie z dr. hab. Leszkiem Książkiem, prof. URK, przedstawił zagadnienia retencji wodnej oraz jej roli w przeciwdziałaniu skutkom suszy i powodzi. Nie zabrakło również tematów związanych z ochroną środowiska i przeciwdziałaniem erozji, które przedstawił dr hab. Jan Zarzycki, prof. URK, a także (w ramach kolejnego wystąpienia) dr hab. Jan Jadczyszyn z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach – Państwowego Instytutu Badawczego. Zwieńczeniem części planarnej spotkania było wystąpienie Krzysztofa Goleniowskiego – dyrektora Dolnośląskiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych, który zaprezentował wyzwania i możliwości realizacji scaleń gruntów z uwzględnieniem skutków powodzi.
Seminarium zakończyło się podsumowaniem i wnioskami, które przedstawili prof. dr hab. Franciszek Woch z IUNG PIB w Puławach oraz Jerzy C. Kozłowski – przewodniczący Sekcji Geodezji Rolnej i Leśnej Stowarzyszenia Geodetów Polskich. Podkreślili oni wagę współpracy międzysektorowej oraz dalszego rozwoju nowoczesnych metod zarządzania gruntami i zasobami wodnymi. Ważnym efektem wydarzenia będzie opracowanie wniosków i stosownych rekomendacji dla Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie konsekwentnie umacnia swoją pozycję jako lider w badaniach nad geodezją rolną i gospodarką wodną, a jej eksperci odgrywają ważną rolę w kształtowaniu przyszłości scaleń gruntów i rozwoju obszarów wiejskich w Polsce. Aktywność naszych naukowców w tych obszarach dowodzi, że jesteśmy nie tylko liczącym się ośrodkiem akademickim, ale również istotnym partnerem w tworzeniu i wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań dla szeroko pojętej praktyki. W ramach przyszłych seminariów planujemy poruszać kolejne istotne zagadnienia, takie jak badania nad rolą ochrony zasobów glebowych w rozwoju obszarów wiejskich. Szczególną rolę w tym kontekście odgrywa zespół badawczy Katedry Gleboznawstwa i Agrofizyki URK kierowany przez dr. hab. Tomasza Zaleskiego, prof. URK, który posiada szerokie doświadczenie wynikające ze współpracy krajowej i zagranicznej.
Cieszył również liczny udział studentów URK z Koła Naukowego Geodetów, co pokazuje że młode pokolenie przyszłych ekspertów aktywnie angażuje się w debatę nad kluczowymi wyzwaniami współczesnej geodezji i gospodarki wodnej.
Fot. Od lewej stoją: Jerzy C. Kozłowski – przewodniczący Sekcji Geodezji Rolnej i Leśnej Stowarzyszenia Geodetów Polskich, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz dr hab. Jacek Pijanowski, prof. URK;
fot. Mateusz Zagórowski