ikona svg - UE flag

ikona svg - Herb Polski

Nasi naukowcy we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali przełomową metodę diagnostyczną leptospirozy – groźnej choroby zakaźnej ludzi i zwierząt

Naukowcy z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, dr hab. Zbigniew Arent, prof. URK oraz dr Aleksandra Lewicka, we współpracy z naukowcami z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego – dr. hab. Dariuszem Latowskim i dr. Janem Łyczakowskim – opracowali metodę, która może okazać się przełomowa w identyfikacji bakterii wywołującej leptospirozę, chorobę zakaźną ludzi i zwierząt.

Stworzono narzędzie, które eliminuje wiele obecnych ograniczeń w identyfikacji tych bakterii. Metoda polega na ustaleniu składu cukrowego lipopolisacharydu, obecnego na powierzchni komórek tych bakterii, który decyduje o zaklasyfikowaniu wyizolowanego szczepu do jednego z wielu serowariantów tych patogenów. Prawidłowa identyfikacja serowariantów leptospir obecnych w danym regionie stanowi klucz do skutecznego doboru szczepionek przeciwko tej chorobie. 

Nowa metoda pozwala na szybszą i tańszą identyfikację wyizolowanych bakterii, bez konieczności stosowania surowic odpornościowych pozyskiwanych od królików. To znaczący krok naprzód, który może realnie wspomóc działania epidemiologiczne oraz programy szczepień.

Leptospira, bakteria Gram-ujemna, stanowi istotne zagrożenie zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. Spośród 70 znanych gatunków tej bakterii, kilkanaście ma właściwości patogenne, prowadzące do rozwoju leptospirozy. Nosicielami choroby są zwierzęta, takie jak gryzonie, ale również zwierzęta domowe i hodowlane. Zakażenie może nastąpić przez uszkodzoną skórę lub błony śluzowe. Ostatnio obserwujemy wzrost liczby przypadków tych zakażeń u psów, które przebiegają w sposób bardzo gwałtowny, często prowadząc do zgonów. Choroba ta może również powodować duże straty w hodowli zwierząt gospodarskich.


Fot. 1 Pies chory na leptospirozę. Pacjent Uniwersyteckiej Polikliniki Weterynaryjnej

Fot. 2 Leptospiry – obraz bakterii  z mikroskopu w ciemnym polu widzenia