Krakowskie Forum Wody
Z inicjatywy Polskiego Klubu Ekologicznego 80 (PKE 80), pod patronatem JM dr. hab. inż. Sylwestra Tabora, prof. URK – rektora URK, 25 listopada br. na sali C odbyła się debata.
W debacie uczestniczyło blisko 80 osób reprezentujących m.in.: Uniwersytet Jagielloński, Akademię Górniczo-Hutniczą, Politechnikę Krakowską, Instytut Łukasiewicza, Lasy Państwowe, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, Radę Miasta Krakowa, Wodociągi Miasta Krakowa, przedsiębiorców oraz studentów.
W pierwszej części dr Zygmunt Fura – prezes PKE 80 przypomniał historię tej inicjatywy powstałej w roku 1980, związki Klubu z krakowskimi uczelniami oraz organizowane wówczas debaty poświęcone trosce o środowisko naturalne. Wspomniał również na silne związki łączące PKE 80 z dzisiejszym Uniwersytetem Rolniczym.
W okolicznościowym wystąpieniu rektor URK podkreślił znaczenie zrównoważonej gospodarki zasobami, zwłaszcza wody, dla zdrowia ludzi. Przywołując ostatnie kolegium rektorskie, które odbywało się w siedzibie Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Krynicy-Zdroju (https://urk.edu.pl/aktualnosci/wyjazd-terenowy-z-udzialem-kolegium-rektorskiego--dziekanow-oraz-czlonkow-rady-uczelni-145.html), wskazał na fundamentalne znaczenie prowadzenia właściwej gospodarki leśnej dla zachowania, rozwoju bioróżnorodności i odnawialności całego ekosystemu, którego częścią jest człowiek. Życząc owocnych obrad, podziękował PKE 80 za organizację debaty oraz zaprosił do dalszej współpracy, podkreślając, że prowadząc badania we wszystkich kluczowych dla człowieka obszarach wiedzy, jako jedyny z nazwy Uniwersytet Rolniczy w Polsce, jesteśmy „z natURy najlepsi”.
Drugą część, składającą się z referatów naukowych, poprowadził dr Szymon Sikorski – pełnomocnik, asystent rektora. W tej części wygłoszone zostały 4 referaty. Każdy z nich poprzedzony został wprowadzeniem moderatora ukazującym na podstawie przeglądu literatury światowej i doniesień medialnych główne tezy poszczególnych wystąpień. Jako pierwszy wygłoszony został wykład pt. Polskie zasoby wody – wskaźniki, w którym prof. Mirosław Żelazny (UJ) przedstawił dane wielodekadowe wskazujące, że mówienie o kryzysie wodnym w Polsce jest dalece przedwczesne. Wskazał przy tym, że dla zrozumienia, czym jest gospodarka obiegu zamkniętego, należy postawić pytanie dotyczące nie tyle dostępnych zasobów wody, co raczej realnej ilości wody, która jest nam potrzebna do życia i rozwoju gospodarki.
W drugim referacie, pt. Lasy a retencja i susza dr inż. Piotr Kempf (dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie) przedstawił działania podejmowane przez Lasy Państwowe zmierzające do zwiększenia retencji wody na obszarach leśnych oraz do utrzymania ich czystości chemicznej i biologicznej. Wiele miejsca poświęcił obalaniu mitów medialnych związanych z polityką leśną w Polsce. Omówił także inicjatywę lasów społecznych, która w ostatnich miesiącach bardzo silnie elektryzuje opinię publiczną. W trzecim wykładzie, pt. Gospodarowanie wodą w rolnictwie – stan obecny i wyzwania dwaj pracownicy Uniwersytetu Rolniczego: dr hab. inż. Andrzej Wałęga, prof. URK oraz dr hab. inż. Leszek Książek, prof. URK (dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji) przedstawili wnioski z prowadzonych na Wydziale badań dotyczących kształtowania zasobów wodnych i jakości środowiska oraz ich wpływu na działalność agrotechniczną i produkcję żywności. Odnosząc się do poprzednich referatów, omówili także ekstremalne zjawiska hydrologiczne, wpływ urbanizacji, znaczenie planowania i urządzania obszarów wiejskich, renaturyzację rzek, w aspekcie racjonalnego gospodarowania wodą, zwracając uwagę na konieczność ich implementacji do praktyki. Podkreślili także wyzwania w zakresie kształcenia specjalistów dedykowanych dla sektora ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
W dalszej części Jolanta Wyżga (kierownik Zespołu Pożyczek Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie) przedstawiła referat dotyczący działań Funduszu zmierzających do poprawy stanu środowiska (w tym szczególnie rozbudowy sieci wodno-kanalizacyjnych), elementów procesu oceny i wydawania decyzji kredytowych umożliwiających te działania oraz zachęciła samorządowców i naukowców do współpracy z WFOŚiGW.
Głos w dyskusji naukowej zabrał także dr Tadeusz Bochnia (zastępca dyrektora technicznego MPWiK SA w Krakowie), który skoncentrował się na zagadnieniach dotyczących bezpieczeństwa publicznego. Zapewnił, że Kraków posiadający potencjał zaopatrzenia w wodę populacji blisko 2 mln osób weryfikuje na bieżąco stan wody we wszystkich ujęciach, co gwarantuje nie tylko jej dobry smak, ale również pozwala na picie w Krakowie wody prosto z kranu.
Forum zakończyło się deklaracją o konieczności prowadzenia dalszych dyskusji, z których wnioski należy jak najszybciej wprowadzać w życie.
Redakcja