plik svg - godło

Inauguracja Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

04.10.2024

Wczoraj, 3 października 2024 roku, odbyła się uroczystość inauguracji Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

Uroczystość miała miejsce w auli Centrum Kongresowego URK przy al. 29 Listopada 46 i zgromadziła licznych znamienitych gości.
W uroczystości udział wzięli m.in. Rektor Uniwersytetu Rolniczego, dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. URK, oraz były Rektor, prof. dr hab. inż. Janusz Żmija, którzy swoją obecnością podkreślili historyczne znaczenie tego wydarzenia dla społeczności akademickiej. Wśród uczestników znaleźli się również przedstawiciele innych uczelni, instytucji naukowych, instytucji publicznych i branżowych oraz reprezentanci otoczenia gospodarczego.
Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnym wykonaniem hymnu "Gaude Mater Polonia", po którym głos zabrał Dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej, prof. dr hab. wet. Kazimierz Tarasiuk. W swoim inauguracyjnym przemówieniu Dziekan podkreślił znaczenie utworzenia nowego wydziału, jego rolę w kształceniu przyszłych lekarzy weterynarii oraz wyzwania, jakie stoją przed społecznością akademicką w nadchodzącym roku.
Ważnym momentem uroczystości była immatrykulacja studentów pierwszego roku, którzy złożyli ślubowanie i oficjalnie stali się częścią społeczności akademickiej Uniwersytetu Rolniczego. Po odśpiewaniu "Gaudeamus Igitur", głos zabrali zaproszeni goście, w tym przedstawiciel Samorządu Studentów Weterynarii.
Część oficjalną zwieńczył wykład inauguracyjny dr. Piotra Żmudy pt. „Listeria monocytogenes – zagrożenie bezpieczeństwa zdrowia publicznego”. Po zakończeniu uroczystości goście mieli okazję spotkać się towarzysko podczas poczęstunku w holu auli.
Była to wyjątkowa inauguracja, która zapisze się w historii Uniwersytetu Rolniczego jako pierwsza inauguracja nowo powołanego Wydziału Medycyny Weterynaryjnej.