ikona svg - UE flag

ikona svg - Herb Polski

Dzieło Konstantego Laszczki w zbiorach Muzeum Uniwersytetu Rolniczego

26.02.2025

W dniu 25 lutego w Czytelni Głównej Biblioteki URK, w obecności JM Rektora inż. dr. hab. Sylwestra Tabora, prof. URK oraz Dyrektora BG Pawła Jakubca, miało miejsce symboliczne przekazanie płaskorzeźby – portretu prof. Józefa Piotra Brzezińskiego, dłuta prof. Konstantego Laszczki. Do zbiorów Uczelnianego Muzeum, prowadzonego przez Danutę Gajewską, trafiło ono z rąk pana Artura Laszczki, prawnuka obu Profesorów.

Prof. Piotr Józef Brzeziński (1862–1939) był współtwórcą ogrodnictwa naukowego w Polsce, propagatorem sadownictwa, organizatorem i kierownikiem ogrodu warzywno-owocowego na Prądniku Czerwonym, twórcą pierwszej w Polsce Katedry Ogrodnictwa (1919), dyrektorem Dwuletniego Kursu Ogrodniczego przy Wydziale Rolniczym UJ (od 1924). 
Prof. Konstanty Laszczka (1865 - 1956) był wykształconym w Warszawie i w paryskich uczelniach, rzeźbiarzem o europejskiej sławie, (realizm, symbolizm) ponadto medalierem, ceramikiem, (zajmował się również grafiką, rysunkiem, malarstwem) i pedagogiem, wieloletnim kierownikiem katedry rzeźby (1900–1935), na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie oraz rektorem tej Uczelni. Rodziny profesorów były związane poprzez małżeństwo swoich dzieci.

Płaskorzeźba jest sygnowana, posiada dedykację oraz potwierdzenie autentyczności wydane przez Polski Dom Aukcyjny Wojciech Śladowski. Eksponat jest dowodem na długoletnie tradycje nauczania rolnictwa w Krakowie i na związki naszej Uczelni z krakowskim środowiskiem nauki i sztuki.  

Podobne ujęcie profilu prof. Brzezińskiego znajduje się na tablicy pamiątkowej w budynku WBiO oraz na płycie nagrobnej Profesora na cmentarzu Rakowickim. Płaskorzeźba jest wykonana w drewnie czereśni, rosnącej podobno na Prądniku Czerwonym, tam, gdzie dzisiaj znajduje się kampus naszej Uczelni. To jeszcze mocniej podkreśla związki dzieła z dziedzictwem Uniwersytetu Rolniczego.

Tekst: Danuta Gajewska

Zdjęcia: Dariusz Tynor