Listopad 2021
Udostępnij:

9 GRANTÓW NCN DLA UNIWERSYTETU ROLNICZEGO W KRAKOWIE


Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursu Opus 21 oraz Preludium 20. Do finansowania zostało zakwalifikowanych aż 7 projektów z Wydziału Leśnego, 1 z Wydziału Technologii Żywności i 1 z Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt.
W ramach konkursu Opus przyznano 4 granty, z czego 3 dla Wydziału Leśnego i 1 dla Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt. W ramach konkursu Preludium przyznano łącznie 5 grantów, z czego 4 dla Wydziału Leśnego i 1 – dla Wydziału Technologii Żywności. Łączna kwota otrzymanych środków to 5 375 799 zł.

 


W konkursie OPUS 21 są to do finansowania zakwalifikowano następujące projekty:

•    Koncepcja struktur kluczowych: wielopoziomowe znaczenie gniazd ptaków jako dowód na istnienie krytycznych komponentów ekosystemu - dr hab. inż. Michał Adam Ciach (Wydział Leśny)
•    Krzewy w kształtowaniu bioróżnorodności gleb drzewostanów sosnowych strefy umiarkowanej - dr hab. inż. Jarosław Lasota (Wydział Leśny)
•    Ocena wpływu warunków meteorologicznych na stan zdrowotny lasów i zaburzenia w lasach w skali regionalnej i krajowej w oparciu o integrację danych naziemnych z danymi z satelitarnych systemów obserwacji Ziemi – prof. dr hab. inż. Jarosław Socha (Wydział Leśny - kierownik projektu na UR) – projekt realizowany w Konsorcjum Instytutu Geodezji i Kartografii oraz Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie - Wydział Leśny.
•    Biogeografia pszczoły miodnej na całym rodzimym obszarze występowania - prof. dr hab. Adam Tofilski (Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt)

W konkursie Preludium 20 do finansowania zakwalifikowano następujące projekty:

•    Ścieżki migracji azotu między środowiskiem glebowym, a młodym pokoleniem drzew (świerka zwyczajnego i buka zwyczajnego) z wykorzystaniem stabilnego izotopu 15N jako znacznika w symulowanym eksperymencie klimatycznym”  - mgr inż. Dawid Kupka (Wydział Leśny)
•    Refugia czy śmiertelne pułapki? Jak powrót inżyniera ekosystemu zmienia rozmieszczenie megafauny poprzez rearanżacje zasobów i ryzyka w skali krajobrazu? - mgr Izabela Fedyń (Wydział Leśny)
•    Rola korzeni wybranych gatunków drzew w stabilizacji glebowej materii organicznej oraz w kształtowaniu aktywności mikrobiologicznej gleb leśnych - mgr inż. Karolina Staszel  (Wydział Leśny)
•    Bioróżnorodność w gradiencie złożoności siedlisk: rola mikrosiedlisk nadrzewnych - mgr inż. Fabian Przepióra (Wydział Leśny)
•    Wpływ biofortyfikacji jodochinolinami na biodostępność jodu oraz odpowiedź zapalną - badania na modelu szczurzym - mgr inż. Agnieszka Anna Dyląg (Wydział Technologii Żywności).


Jak czytamy na stronie NCN - badaczki i badacze zgłosili w tej edycji 4531 wniosków. W konkursie OPUS złożonych zostało łącznie 2314 wniosków, sfinansowanych będzie 417 projektów, w PRELUDIUM – zakwalifikowanych zostało 495 projektów spośród 2217 wniosków. Po przeprowadzeniu oceny formalnej i merytorycznej koordynatorzy NCN i eksperci zakwalifikowali do finansowania 912 projektów.

Konkurs OPUS jest skierowany do naukowców na wszystkich etapach kariery. Kierownikiem projektu może być osoba, która ma w swoim dorobku co najmniej jedną opublikowaną lub przyjętą do druku pracę lub – w przypadku nauk o sztuce – jedno dokonanie artystyczne lub artystyczno-naukowe, nie musi mieć stopnia doktora. Kierownikiem grantu PRELUDIUM może być tylko osoba, która nie ma stopnia doktora (nie trzeba być nawet doktorantem), temat projektu może, lecz nie musi, być powiązany z tematem planowanej rozprawy doktorskiej. Zespół badawczy w projekcie może się składać co najwyżej z trzech osób, w tym z kierownika projektu i opiekuna naukowego.

WIĘCEJ

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Aleja Mickiewicza 21, 31-120 Kraków
rector[a]urk.edu.pl
NIP: 675 000 21 18    REGON: 000001815    ESP: /URKRAKOW/skrytka
  
© 2024 Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie