Październik 2021

W SOBOTĘ NA UNIWERSYTECIE ROLNICZYM W KRAKOWIE ODBYŁ SIĘ POKAZ ZBIORU KUKURYDZY I UPRAWY ROLI PO ZBIORZE AGRO-KRAK-UR

W sobotę, 23 października w Rolniczym Gospodarstwie Doświadczalnym Uniwersytetu Rolniczego w Prusach odbył się pokaz zbioru kukurydzy i uprawy roli po zbiorze AGRO-KRAK UR. W wydarzeniu udział wziął m.in. Prorektor ds. Ogólnych, prof. dr hab. inż. Andrzej Lepiarczyk oraz Dziekan Wydziału Rolniczo-Ekonomicznego, prof. dr hab. inż. Bogdan Kulig. Podczas wydarzenia zaprezentowało się łącznie 15 wystawców (Wanicki John Deere – ciągniki i maszyny; Lukpol Agro – Ciągniki Massey Ferguson; Pilar-Tech/Kubota – ciągniki i maszyny rolnicze; Świerkot Tech Agro- ciągniki Claas i maszyny; Stanek Machinery – maszyny rolnicze; Urson/Case – ciągniki; Yara Poland – nawozy; Admet – nawozy i środki do produkcji rolnej; Grupa Azoty – nawozy i środki do produkcji roślinnej; Res-Gumisil – stymulatory wzrostu; KWS Saat – materiał siewny; Polger – ciągniki i maszyny rolnicze; Pioneer – nasiona siewne; Małopolska Hodowla Roślin – nasiona siewne; AGRO-SORB – aminokwasy; Syngenta- środki ochrony roślin). Artystyczną oprawę wydarzenia zapewnił zespół Maszkowiacy z gminy Iwanowice.

Krakowianie mieli okazję do zapoznania się z zasadami działania najnowocześniejszych maszyn w rolnictwie. Odbyły się pokazy zbioru kukurydzy oraz uprawy roli przy pomocy agregatów uprawowych. Na terenie Gospodarstwa prezentowane były ciągniki i maszyny oraz środki do produkcji rolnej wielu renomowanych producentów. Odwiedzający poznali nasiona siewne,  nawozy, stymulatory wzrostu oraz środki produkcji rolnej. Najmłodsi mogli z bliska zapoznać się z budową i funkcjami nowoczesnych ciągników.

Podczas wydarzenia wykonano zbiór i ważenie odmian kukurydzy firm KWS Pioneer oraz Syngenta. Wyniki prezentujemy w poniższej tabeli.

Najlepiej ocenionym przez zwiedzających wystawcą była firma Lukpol Agro, która prezentowała ciągniki Massey Ferguson. Drugie miejsce zajęła firma Świerkot Tech Agro, prezentująca ciągniki i kombajn CLAAS TRION. Firmie tej należą się szczególne podziękowania od Organizatorów wydarzenia za udostępnienie najnowocześniejszego na rynku kombajnu i wykonanie pokazu zbioru kukurydzy. Trzecie miejsce zajęła firma Stanek Machinery, prezentująca maszyny rolnicze i ciągniki Deutz Fahr. Wszyscy wyróżnieni otrzymali dyplom JM Rektora Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, a także nagrody rzeczowe w postaci ekspresów do kawy.

Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem JM Rektora Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, dr. hab. inż. Sylwestra Tabora, prof. URK. Organizatorem pokazu było Rolnicze Gospodarstwo Doświadczalne UR, a współorganizatorami były przedsiębiorstwa zajmujące się sprzedażą ciągników, maszyn i urządzeń rolniczych oraz materiału siewnego i nawozów.

ZDJĘCIA Z WYDARZENIA