Marzec 2023

PODPISANIE POROZUMIENIA Z KRAJOWYM ZASOBEM NIERUCHOMOŚCI

20 marca br. w gabinecie JM Rektora URK odbyło się podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie a Krajowym Zasobem Nieruchomości (KNZ). Na dokumencie podpisy złożyli: JM Rektor URK, dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. URK oraz Prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości, Arkadiusz Urban.

Współpraca obejmować będzie m.in. współdziałanie w zakresie dydaktyki, prace o charakterze badawczo-rozwojowym i naukowym, wspólne działania w celu uzyskania dofinansowania dla poszczególnych przedsięwzięć oraz współwystępowanie obu jednostek w celu realizacji projektów.

W wydarzeniu z ramienia Krajowego Zasobu Nieruchomości udział wzięli: Pan Łukasz Półchłopek, dyrektor Departamentu Rozwoju i Analiz oraz Pani Agata Ojczyk, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju i Analiz. Z ramienia Uniwersytetu Rolniczego obecni byli: Pan dr hab. inż. Tomasz Salata prof. URK - Prodziekan Wydziału Inżynierii Środowiska ds. kierunków: geodezja i kartografia, gospodarka przestrzenna, Pan prof. dr hab. inż. Józef Hernik - kierownik Katedry Gospodarki Przestrzennej i Architektury Krajobrazu oraz Pani dr Julia Gorzelany z Katedry Gospodarki Przestrzennej i Architektury Krajobrazu.

Zobowiązania Uczelni wynikające z niniejszego porozumienia będą realizowane przez Katedrę Gospodarki Przestrzennej i Architektury Krajobrazu Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji, a z ramienia KNZ przez Departament Rozwoju i Analiz.

Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) jest państwową osobą prawną, powołaną na mocy ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. o Krajowym Zasobie Nieruchomości. KZN gospodaruje nieruchomościami Skarbu Państwa, wchodzącymi w skład Zasobu KZN, prowadzi również działania analityczne w zakresie mieszkalnictwa, gospodarki nieruchomościami, budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz rewitalizacji. Jedną z misji KZN jest wspieranie budownictwa czynszowego, w szczególności podejmowanie działań związanych z pozyskaniem nieruchomości do Zasobu KZN i przeznaczaniem ich pod inwestycje mieszkaniowe. Współpracując z samorządami, KZN powołuje Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM), których zadaniem jest realizacja budownictwa społecznego, kierowanego przede wszystkim do osób nie posiadających zdolności kredytowej, a posiadających tzw. zdolność czynszową.