Styczeń 2023

XL Olimpiada Młodych Producentów Rolnych

Związek Młodzieży Wiejskiej Województwa Małopolskiego organizuje już po raz kolejny Olimpiadę Młodych Producentów Rolnych.

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów, studentów, młodych producentów rolnych oraz dyrektorów, nauczycieli i partnerów do udziału w XL Olimpiadzie Młodych Producentów Rolnych. W zeszłym roku do rywalizacji w Olimpiadzie wystartowało łącznie około 1000 uczestników.

W Olimpiadzie mogą brać udział producenci rolni: rolnicy, domownicy w gospodarstwach rolnych, właściciele i współwłaściciele gospodarstw rolnych, członkowie Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych w wieku od 16 do 40 roku życia, uczniowie szkół średnich, zasadniczych szkół zawodowych oraz pozostałych szkół ponadpodstawowych, pobierający naukę na profilu o charakterze rolniczym, ogrodniczym, weterynaryjnym lub innym bezpośrednio powiązanym z działalnością rolniczą,  a także studenci kierunków rolniczych i przyrodniczych.

Tegoroczna edycja Olimpiady Młodych Producentów Rolnych będzie skupiać się na następujących zagadnieniach:
•    Produkcja roślinna, nawożenie i ochrona roślin;
•    Produkcja zwierzęca;
•    Mechanizacja rolnictwa;
•    Ochrona środowiska, odnawialne źródła energii, biogaz i biometan oraz wpływ zmian klimatu na działalność rolniczą;
•    Ekonomika i zarządzanie, system ubezpieczeń rolniczych;
•    Bezpieczeństwo i higiena pracy;
•    Zagadnienia dotyczące Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Finał Wojewódzki Olimpiady Młodych Producentów w  Małopolsce odbędzie się w dniu 24.02.2023 r. o godz. 10:00 na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, al. 29 Listopada 46.

Finał Krajowy odbędzie się w dniu 17 marca 2023 roku, podczas XXVIII Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej „AGROTECH” w Kielcach.

Olimpiada od wielu lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród młodych ludzi żywo związanych z problematyką rolniczą. Jest współzawodnictwem z zakresu szeroko rozumianej wiedzy rolniczej, zarówno praktycznej jak i teoretycznej. Osiągając cele Olimpiady, młodzi producenci wzbogacają swoje umiejętności zawodowe a jednocześnie pogłębiają wiedzę i doświadczenie, przyczyniając się do systematycznego rozwoju polskiego rolnictwa.

Patronat honorowy nad Olimpiadą objął JM Rektor Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. URK.

REGULAMIN OLIMPIADY