Luty 2022

JM REKTOR UNIWERSYTETU ROLNICZEGO W KRAKOWIE, DR HAB. INŻ. SYLWESTER TABOR, PROF. URK CZŁONKIEM RADY PROGRAMOWEJ GREEN ENERGY CONGRESS (GEC22)

JM Rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. URK został Członkiem Rady Programowej Green Energy Congress (GEC22).

26 stycznia br. odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Programowej Green Energy Congress (GEC22). W spotkaniu udział wzięli eksperci w dziedzinie zrównoważonego rozwoju, transformacji energetycznej, GOZ, OZE oraz ESG — naukowcy, przedstawiciele biznesu, przedsiębiorstw komunalnych, reprezentanci miast, samorządu lokalnego i organizacji pozarządowych.

Podczas posiedzenia omówione zostały główne założenia i cele Green Energy Congress. Proponowana tematyka tegorocznego Kongresu, który planowany jest na 4-5 października 2022 r. skupiać się będzie m.in. na: kwestiach związanych z finansowaniem nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań, tematyce atomu i wodoru, zaangażowaniu samorządów w tworzenie inteligentnych rozwiązań dla miast oraz sposobów zagospodarowania miejskiej przestrzeni, tzw. śladu środowiskowego i zapotrzebowania na surowce oraz sposobów utylizacji urządzeń takich jak akumulatory, panele fotowoltaiczne, a także udziału młodych osób w kształtowaniu ekologicznej świadomości.

Podczas spotkania, JM Rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. URK zwrócił uwagę m.in. na problematykę recyklingu i zagospodarowania odpadów technologicznych, a także potrzebę kompleksowych działań mających na celu wdrażanie  proekologicznych rozwiązań. Dotyczy to m.in. kształtowania zieleni w mieście (zielonych przestrzeni, zielonych dachów, doboru roślinności etc.), w odniesieniu do faktu, iż duże miasta zużywają blisko 70% energii i jednocześnie odpowiadają za ponad 70% emisji gazów cieplarnianych. Dodatkowo zwrócił uwagę na  globalny wzrost powierzchni zurbanizowanej miast i obszarów będących bezpośrednio w sąsiedztwie tych miast, jako miejsca zamieszkania większości obywateli Polski. Dlatego kompleksowe rozwiązania muszą uwzględniać nie tylko miasto, ale także jego bliskie i dalsze otoczenie.

Green Energy Congress jest cyklicznym wydarzeniem, skoncentrowanym na sposobach transmisji polskiego systemu energetycznego na niskoemisyjny, OZE oraz ekologicznych rozwiązań odpowiednich dla przemysłu, samorządów oraz społeczeństwa.