Styczeń 2022
Udostępnij:

WSPÓŁPRACA UNIWERSYTETU ROLNICZEGO Z MPO W KRAKOWIE NABIERA DYNAMIZMU


Tematem XIII już konferencji Krajowej Izby Gospodarki Odpadami i Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Krakowie stały się zagadnienia systemowe i prawne warunkujące rozwój oparty na gospodarce o obiegu zamkniętym w wielkich aglomeracjach.

Henryk Kultys – I zastępca prezesa Krajowej Izby Gospodarki Odpadami i prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Krakowie powitał zebranych
gości i odczytał adres od Prezydenta Miasta Krakowa

Spotkanie prowadził Henryk Kultys – I zastępca prezesa Krajowej Izby Gospodarki Odpadami i prezes MPO w Krakowie, który na wstępie odczytał adres nadesłany przez prof. Jacka Majchrowskiego – prezydenta Miasta Krakowa. W liście tym, oprócz życzeń owocnych obrad, znalazły się odwołania do licznych działań podejmowanych przez władze małopolskiej stolicy. Prezydent podkreślił, że dzięki współpracy z uczelniami nasze miasto staje się nowoczesną europejską metropolią, której rozwój oparty jest na zasadach gospodarki o obiegu zamkniętym.
W dalszej części prowadzący konferencję poprosił o zabranie głosu JM dr. hab. inż. Sylwestra Tabora, prof. URK. Podziękowawszy za zaproszenie, rektor zaprezentował główne obszary działalności Uczelni, która od wielu lat specjalizuje się nie tylko w opracowaniu nowoczesnych technologii produkcji żywności, ale także jej przetwarzania oraz zagospodarowywania odpadów. Wskazał również na szereg problemów wynikających z masowej produkcji żywności, szczególnie jej marnotrawstwa, oraz wpływu rolnictwa na ilość emitowanych do przyrody gazów cieplarnianych, głównie metanu i podtlenków azotu. W kontekście adresu prezydenta Krakowa, wspomniał o wieloletniej i bardzo dynamicznie rozwijanej współpracy z miastem, co potwierdzają liczne umowy oraz wspólnie realizowane przedsięwzięcia. Poruszając zagadnienie implementacji rozwiązań naukowych do gospodarki, scharakteryzował przykładowe działania prowadzone wespół z wojewodą małopolskim oraz z marszałkiem województwa małopolskiego. Na zakończenie zachęcił zebranych do współpracy z Uniwersytetem Rolniczym oraz zaprosił do wysłuchania wykładów pracowników Uczelni: prof. Sławomira Kurpaski i dr. inż. Stanisława Famielca pt. Biogaz w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym oraz dr. hab. inż. Jakuba Sikory, prof. URK i dr. inż. Mateusza Malinowskiego, prof. URK, pt. Biowęgiel w wytwarzaniu biogazu i kompostu z bioodpadów, które zostały zaplanowane na drugi dzień konferencji.

JM dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. URK, zaprezentował główne obszary działalności Uczelni, która od wielu lat specjalizuje się nie tylko w opracowaniu
nowoczesnych technologii produkcji żywności, ale także jej przetwarzania oraz zagospodarowywania odpadów

Dziękując za wystąpienie wprowadzające, prezes Kultys podkreślił, że dostrzega ogromny potencjał drzemiący we współpracy między krakowskim MPO a Uniwersytetem Rolniczym, której elementem było podpisanie 30 listopada 2021 r. umowy (o której więcej informacji można znaleźć na stronie UR pod linkiem: https://urk.edu.pl/wiadomosci/9945).

W tegorocznej konferencji, ze względu na obostrzenia sanitarne, aktywnie uczestniczyło 120 osób, reprezentujących władze samorządowe z całej Polski oraz naukowcy i prawnicy, którzy skupili się na przedstawieniu optymalnych i oczekiwanych przez środowisko rozwiązań legislacyjnych.

W konferencji uczestniczyło 120 osób, reprezentujących władze samorządowe z całej Polski

W czasie rozmów kuluarowych towarzyszący rektorowi mgr Tomasz Szanser – kanclerz i dr Szymon Sikorski – pełnomocnik i asystent rektora zainicjowali nowe kontakty. Rozmawiano o możliwych obszarach współpracy Uczelni z otoczeniem gospodarczym i samorządowym.

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Aleja Mickiewicza 21, 31-120 Kraków
rector[a]urk.edu.pl
NIP: 675 000 21 18    REGON: 000001815    ESP: /URKRAKOW/skrytka
  
© 2024 Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie