Styczeń 2022
Udostępnij:

GOSPODARSTWA OPIEKUŃCZE - REALIZACJA PROJEKTU "GROWID" PRZECHODZI DO FAZY WDROŻENIOWEJ


18 stycznia 2022 r. na konferencji prasowej, która odbyła się w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi omówione zostały założenia i dotychczasowe wyniki prac konsorcjum instytucji, które wypracowują model gospodarstwa opiekuńczego.

Jak podkreślił na konferencji Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Henryk KowalczykOpieka nad osobami starszymi, która jest opieką dorywczą, nie jest dobrą opieką. Stwierdził także, iż najlepszą formą spędzania czasu przez seniorów byłoby pozostawienie ich w środowisku, w którym spędzili całe swoje życie, a to zapewniają im gospodarstwa opiekuńcze.

Jak powiedziała dr hab. Wioletta Knapik prof. URK (koordynator zadań realizowanych przez Uniwersytet Rolniczy w ramach projektu „GROWiD”, Kierownik Obserwatorium Rozwoju i Dziedzictwa Kulturowego Regionów, Koordynator dyscypliny: nauki o zarządzaniu i jakości na Wydziale Rolniczo-Ekonomicznym UR)  - Zajęliśmy się symulacją kosztów związanych z utworzeniem gospodarstwa opiekuńczego, które musieliby ponieść rolnicy oraz wyliczeniem kosztów pobytu. Kalkulacje zostały wykonane w oparciu o założenie, iż część prac modernizacyjnych, drobne remonty byłyby zrealizowane we własnym zakresie. Podobnie, zaangażowanie się rodziny w prowadzenie gospodarstwa opiekuńczego. Wkład pracy własnej oraz posiadanie podstawowej infrastruktury mogłyby przesądzić o opłacalności tego przedsięwzięcia.

PREZENTACJA GROWID

 

Głównymi założeniami projektu jest stworzenie gospodarstw opiekuńczych, jako formy rolnictwa społecznego, dostosowanych do potrzeb klientów (podopiecznych), gdzie mogą oni aktywnie spędzać czas. Podopiecznymi mają być osoby potrzebujące wsparcia: seniorzy, osoby z dysfunkcjami, zmagające się z uzależnieniami, bezrobotni czy tzw. trudna młodzież.  Rolnicy mogą osiągać wymierne korzyści z prowadzenia gospodarstw opiekuńczych, w śród których są m.in.: finansowe, emocjonalne (satysfakcja z niesienia pomocy), społeczne (zwiększenie znaczenia rolników w ich społecznościach lokalnych i rolników w oczach całego społeczeństwa).

Liderem projektu "GROWiD" jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Pozostali partnerzy to: Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Centrum Doradztwa Rolniczego O/Kraków.

Koordynatorem zadań realizowanych przez Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie jest dr hab. Wioletta Knapik (Katedra Statystyki i Polityki Społecznej, Wydział Rolniczo-Ekonomiczny).

Projekt „Gospodarstwa opiekuńcze w rozwoju obszarów wiejskich wobec wyzwań demograficznych (GROWiD)” został złożony w pierwszym konkursie ogłoszonym przez NCBiR, dotyczącym strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków” GOSPOSTRATEG.Okres realizacji projektu: 01.01.2019 – 31.08.2022. Budżet projektu wynosi 4 191 912 zł (dofinansowanie: 4 095 742 zł). Więcej

 

BROSZURA

 

SPOT INFORMACYJNY


Więcej na ten temat na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi


Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Aleja Mickiewicza 21, 31-120 Kraków
rector[a]urk.edu.pl
NIP: 675 000 21 18    REGON: 000001815    ESP: /URKRAKOW/skrytka
  
© 2024 Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie