Lipiec 2017
Udostępnij:

Międzynarodowa Konferencja Naukowa „ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII – TECHNIKA, TECHNOLOGIA, INNOWACJE”


W dniach 20 – 23 czerwca br. odbyła się – czwarta już – Międzynarodowa Konferencja Naukowa „ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII – TECHNIKA, TECHNOLOGIA, INNOWACJE”. Głównym organizatorem była Katedra Inżynierii Mechanicznej i Agrofizyki Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, a współpracowały z nią: Katedra Surowców Energetycznych Akademii Górniczo-Hutniczej, IV Sekcja CIGR oraz Polskie Towarzystwo Inżynierii Rolniczej.

Wydarzenie to objął patronatem m.in. JM Rektor Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie prof. dr hab. Włodzimierz Sady, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin, Minister Energii Krzysztof Tchórzewski, Sekretarz Stanu – Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Klimatycznej w Ministerstwie Środowiska Paweł Sałek oraz Polskie Towarzystwo Inżynierii Rolniczej i Polska Izba Ekologii.

Partnerem strategicznym tegorocznej edycji konferencji była firma DAK GPS działająca w branży OZE. Wydarzenie patronatem medialnym objął magazyn „Biomasa”, kwartalnik i portal „GLOBenergia”, miesięcznik „Czysta Energia”, a także „Portal Komunalny”. Podobnie jak w ubiegłych edycjach miejscem spotkania był DW Galicya w Krynicy Zdroju.

Zgodnie z zamysłem organizatorów konferencja ta stała się nie tylko miejscem prezentacji wyników badań naukowych, lecz przede wszystkim platformą dyskusji pomiędzy naukowcami, przedsiębiorcami oraz przedstawicielami władz państwowych i samorządowych, którzy mogli wymieniać swoje poglądy i wątpliwości związane z rozwojem OZE w regionie, w Polsce i na świecie. W tym roku dyskusja ta skoncentrowała się wokół pytania: „Czy istnieje w Polsce wielopoziomowa polityka poprawy jakości powietrza?”. Moderatorem tego forum był Pan Tomasz Zubilewicz, który od kilku lat z powodzeniem promuje ekologiczne źródła energii. Wśród zaproszonych gości w dyskusji udział wzięli:

     prof. Florian Gambuś – prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie,

     prof. Tadeusz Juliszewski – wykładowca Uniwersytetu Rolniczego, Przewodniczący CIGR,

     Tomasz Pietrusiak – zastępca dyrektora Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego,

     Małgorzata Wiącek – przedstawiciel Ministerstwa Środowiska,

     Andrzej Zarych – dyrektor Biura Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu,

     Jacek Bieńkowski – dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju w spółce TAURON Ekoenergia,

     Paweł Kupczak – wiceprezes zarządu Geotermii Podhalańskiej.

Konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem jednostek naukowych nie tylko z Polski, lecz także z zagranicy – liczną grupę stanowiła delegacja z Podolskiego Narodowego Uniwersytetu Rolniczego w Kamieńcu Podolskim z prorektorem Tarasem Hucołem na czele. Ponadto obecnością zaszczycili nas goście z Turcji, Słowacji oraz z Indii.

Pośród krajowych jednostek znaczącą część stanowili przedstawiciele uczelni technicznych, takich jak AGH i politechniki: Białostocka, Częstochowska, Lubelska, Świętokrzyska i Śląska. Udziałem zaszczycili nas przedstawiciele SGGW, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach, Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego.

Jak już wspomniano, w konferencji czynny udział wzięli przedstawiciele firm związanych z branżą OZE, tj.: Dak GPS, Galmet, Nowy Projekt, Kołton, NPF Lester Projekt, MikroBIOSeko, Elpologistyka, Eko-Biomasa, ENEA EC Połaniec.

Relacja z wydarzenia rejestrowana była przez Małopolską Telewizję Regionalną mtv24.pl i zamieszczona zostanie na stronie konferencji: www.renewenergy.pl.

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie
Aleja Mickiewicza 21
31-120
Kraków
rector[a]urk.edu.pl
12 662 42 51
12 633 62 45
NIP: 675 000 21 18
REGON: 000001815
ESP: /URKRAKOW/skrytka
© 2018 Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Projekt i wykonanie strony: Dział Informatyki UR